Kolajen Takviyesi Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kolajen takviyesi kullananlar, her ne kadar birbirlerine marka tavsiyesinde bulunsalar da kişinin kendi vitamin ve mineral ihtiyaçlarına göre kolajen takviyesi seçmeleri gerekir. Kolajen markaları, içerdikleri bileşenlerle birbirlerinden ayrılırlar. Önemli olan cildinizin ve vücudunuzun gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerden oluşan bir takviye seçmektir. Özellikle spirulina gibi süper besin içeren bir kolajen takviyesi kişiye ekstra fayda sağlayacaktır. Peki kolajen takviyesi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

kolajen takviyesi fayda

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kolajenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kolajen takviyesi kullanmadan önce kolajenin vücuttaki işlevini tam olarak bilmeniz daha bilinçli kullanmanızı sağlayacaktır. Kolajen; kaslardan kemiklere, bağ dokularından eklemlere kadar tüm vücut bütünlüğünü ve sağlığını koruyan bir proteindir. Vücudumuzda doğal olarak bulunan kolajen, özellikle cilt sağlığında ve yaşlanmayı geciktirmede önemli rol oynayan bir güzellik iksiridir.

Pürüssüz cildin sırrı olan kolajen, aynı zamanda iç organlar dahil tüm vücudun sağlıklı kalmasında etkilidir. Kolajenin hafif düzeyde sindirim sorunları gibi çok nadir görülen ve kısa sürede geçen bazı yan etkileri olabilir. Bunun dışında bilinen zararlı bir etkisi yoktur. Kolajenin faydaları ise vücut ve cilt üzerinde saymakla bitmez.

 • Cildi nemlendirir, kuruluğu giderir, esnekliği arttırır.
 • Cildin yaşlanmasını, sarkmaları ve kırışıklıkları engeller.
 • Ciltteki yaşlanma çizgilerini ve selülitleri azaltır, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Bağ dokuları güçlendirir, kemik ve eklem yoğunluğunu arttırarak ağrıların hafiflemesini sağlar.
 • Kırıklarda iyileşmeyi hızlandırır.
 • Beyin, bağırsak, kalp ve damar sağlığında destekleyici görev görür.
 • Göz hastalıklarının gelişme riskini azaltarak göz sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenler ve kilo kontrolünde iştahın azalmasına etki eder.
 • Saç ve tırnaklarda dökülmeyi, soluk görünümü, kırılmaları azaltarak iyileştirir.

kolajen türleri

Hangi Kolajen Tipine İhtiyacınız Olduğunu Biliyor Musunuz?

Vücudumuzda doğal olarak 19 farklı kolajen türü bulunur. Her bir kolajen tipinin görevi farklıdır. En sık görülen kolajen türleri; Tip 1, Tip 2, Tip 3 ve Tip 4 kolajendir. Bedenimizdeki doğal kolajen, %80 – %90 oranla Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 kolajendir. Tip 2 kolajen, daha çok eklemler üzerine işlev görürken, cildimizin %70’i Tip 1 ve Tip 3 kolajenden oluşur.

 • Tip 1 Kolajen: Vücudumuzda %90 oranla en fazla bulunan kolajen çeşididir. Kemik, kıkırdak, bağ doku (tendon), diş ve cilt yapısının oluşumunda görev alır. Yaraların iyileşmesinde, doku onarımında ve cildin sıkılaşarak elastikiyet kazanmasında önemlidir.
 • Tip 2 Kolajen: Eklemlerdeki kıkırdak dokuların %60’ını oluşturur. Eklem sağlığı ve kıkırdak oluşumunda rol oynar. Romatizmal hastalıkların tedavisinde ve kırıkların daha hızlı iyileşmesinde etkilidir.
 • Tip 3 Kolajen: Organları ve cildi oluşturun hücrelerin dışı matriksindeki ana bileşenlerdendir. Kasları, organları, damarları ve cildi destekler. Saç, tırnak ve cilt sağlığı için Tip 1 kolajen ile birlikte kullanılmalıdır.
 • Tip 4 Kolajen: Cildin derin katmanlarında bulunur. Ciltte sıvı filtrasyonuna yardımcı olur. Sindirim ve solunum organlarının yüzey oluşumunda rol oynar.

kolajen takviye markası

Kolajen Takviyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

20’li yaşlardan itibaren vücutta doğal kolajen üretimi azalmaya başlar. Kolajen kaybı, özellikle 30’lu yaşlardan sonra giderek artar. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak ve kolajen eksikliği yaşamamak için belli bir yaştan sonra kolajen takviyesi kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki kolajen takviyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kolajen takviyeleri tablet, kapsül, toz, sıvı veya sakız formunda olabilir. Sindirim sisteminde aminoasitlere parçalanarak kana karışan kolajenin en iyi emilim gösteren türü hidrolize kolajen peptiddir. Cilde daha hızlı nüfuz eder ve ciltteki kolajeni oluşturan fibroblast hücreleri uyarır. Biyoyararlanımı yüksektir.
 • Kullanılacak kolajenin molekül büyüklüğü 2kgDa (2000 dalton) olmalıdır. Partikül boyu daha küçük olduğu için vücut tarafından kolay emilim göstererek cilde daha hızlı ve daha etkili nüfuz eder.
 • Hidrolize peptid kolajen takviyesi en az  2 – 2.5 gram olmalıdır. Uzmanlar tarafından önerilen günlük kolajen miktarı ortalama 5000 mg (5 mg)’dır.
 • Proteinleri oluşturan glisin ve prolin aminoasitleri açısından zengin olan sığır kolajeninden üretilmiş bir takviye tercih edilebilir.
 • Kolajenin ham maddesinin uluslararası kalite standartlarında üretildiğinden emin olun.
 • Kolajen takviyesi seçerken içeriğinde günlük vitamin ve minerallerin olmasına mutlaka dikkat edin. Aynı zamanda doğal kolajen üretimini arttıran bileşenlerin olup olmadığını kontrol edin.

cosvia kolajen

Yetişkin kadın ve erkekler, yıl içerisinde 2 – 3 aylık periyodlarla düzenli olarak kolajen kullanabilirler. Yapılan klinik çalışmalarda, 4 haftalık düzenli kullanım ile kırışıklıkların azaldığı ve cildin eski nemini kazanarak esneklik kazandığı gözlemlenmiştir. 8 haftalık kullanımda ise cilt üzerindeki gözle görülür etkileri 2 katına çıkar.

Cildin yenilenmesini sağlayan vitamin, mineral ve bitki özlerini içeren, toz şase formundaki Cosvia Collagen‘i takviye gıda olarak tercih edebilirsiniz. Cosvia Collagen; 5000 mg hidrolize kolajen peptidin yanı sıra hyalüronik asit, C vitamini, spirulina, E vitamini, çinko, koenzim Q10, biotin, folik asit ve selenyumdan oluşan özel formülle hazırlanmış bir vitamin kompleksidir. Ahududu aroması ile lezzetli bir içim sunan Cosvia; kreatin üretimini, kas oluşumunu ve vücudun kendi doğal kolajenini üretmesine destek olan sığır kolajeninden üretilmiştir. Klinik araştırmaları yapılmış Alman menşeli Verisol marka ve helâl sertifikalıdır.  İçeriğindeki sığır kolajeni, vücudumuzda bulunan doğal kolajen ile aynı aminoasit sıralamasına sahiptir.

Türkiye’nin ilk ve tek spirulina (astronot besini) içeren kolajen takviyesi olan Cosvia Collagen; cilt bariyerini güçlendirir, cilt tonunu aydınlatır, kırışıkları azaltır ve cildin nem tutma gücünü arttırır. Cilt hücrelerinin onarımına destek olan Cosvia; cilt yenilenmesini hızlandırır, koyu lekelerin giderilmesine ve erken yaşlanma belirtilerini kaldırmaya yardımcı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Destek
Nasıl yardımcı olabiliriz?